tonatie door twee vakkundigen uit dien tijd, Prof. Mr J. van Heurn: „Het geluid der Prestant moet eenigszins zin gende zijn, hetwelk men, door een weinig overblaazing, bij het intoneeren verkrijgt", en W. Lootens, die aldus den klank van Batz' meesterwerk te Zierikzee beschrijft, beginnende met de Subbas 16', „uit het keurigste hout gemaakt: zijnde van zoo een doordringende kragt, dat men deze deftige Gront stem bij 't volle werk, onder- scheidentlijk onder alle andere aanstonds gewaar werd, teffens van zoo een Ronde, vlugge aanspraak, dat het alles te boven gaat, en men zig hier bij, niet genoeg verwonderen kan, in 't kort, dit Register, is Volmaakt in alle Toonen. Voorts zijn de Geluiden in 't algemeen extra Fraaij; verre van Ruw, of wreet, is alles even Liefelijk, en aanminnig tot zelfs de vulstemmen inkluis: dus het volle Werk bij elkander, ongemeen Prachtig en doordringend, maar te gelijk, Bevallig aan 't Gehoor komt. Wijders, zijn ook die Registers, welke ter na bootsing van zekere stemmen, of Muzicaale Kamer Instrumenten zijn ingerigt, zeer gelukkig getroffen, beant-woordende volkomen aan 't oogmerk: onder de zelve zijn de Vox humana, Viola di gamba, 't Cinck en de Trompet in 't Rugpositief over Heerlijk! de ronde, égaale, en rasse aanspraak aller Tongwerken, in dit Orgel, konnen nergens beter gevonden werden. De Fluit stemmen zijn alle Delicaat, egter verdienen de Baart-pijp, Gemshoorn en Flageolet op 't boven Manu aal, de Roerfluit 8 voet en de Waltfluit 2 voet op 't Groot Manuaal, de Quint-adeen 16 voet, en Fluit 4 voet in 't Positief, en de Hol-fluit 8 en Nagt-hoorn 2 voet, in 't Pedaal, boven andere de voorrang." De kasten onzer Rococo-orgels wijken in zooverre be langrijk af van de fantastische producten in het buiten land, dat de voorname structuur en vormgeving van het geheel dezelfde blijft als in de Barok-periode, al valt een toename in de breedte, als nauwere aansluiting aan de kerkruimte, waar te nemen. Deze Baroktraditie was 80

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 100