V.„ Cadzand tot Rottum. Dat dit mogelijk is, be weerde ik reeds in het eerste hoofdstuk. Voor een groot deel bestaat het reeds. We mogen het wel aan den Dienst van het Nationale plan overlaten, het ideaal te verwezen lijken. De grondgedachte moet zijn: aan het strand- en duinlandschap zoo veel mogelijk vrijheid te laten tot eigen ontwikkeling en niets onredelijks te verlangen van onze duinen. Konijn weg. Waterwinplaatsen gemoderniseerd met toepassing van irrigatie met water van elders of zoo men van irrigatie afziet, dan geen druppel water meer aan het duin onttrekken, dan het „nuttig effect" toe staat, liefst nog minder. Er kan gemakkelijk op ge werkt worden, dat het grondwatervlak gemiddeld an- derhalven meter hooger komt te staan. Dat beteekent voor vele plaatsen een herstel van de vochtminnende flora en voor het heele duin een natuurlijke regeneratie van het bosch, of beter gezegd parkwoud. De Water leidingen zijn eigenlijk wel verplicht, dit herstel te be werken, als vergoeding voor al de bezorgdheid, waarin we nu sinds bijna een eeuw verkeeren. 78 HOOFDSTUK VI ÉÉN GROOT NATIONAAL PARK Nu moeten we nog aan Waterstaat vragen, het zee- werend duin te behandelen zoo veel mogelijk in over eenstemming met de natuurlijke ontwikkelingsgeschie denis en vooral bedachtzaam te zijn bij zijn goedbedoel de pogingen tot bevordering van de duinvorming. En eindelijk hebben we nog het heel lastige geval van de militaire maatregelen. Hiermede zouden we dus gereed zijn en we konden ver der het duin aan zijn lot overlaten. Doch nu komt de Mensch met de vraag: wat kan ik nu aan die duinen hebben? Mijn antwoord luidt: wij kunnen er wandelen

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 94