men nog niet volkomen in het reine. Soms vindt men het gesteld op 50 maar ook wel minder. Het Pro vinciaal Waterbedrijf van Noordholland is tegenwoordig bezig met het doen van exacte metingen in zoogenaam de lysimeters: groote betonnen bakken gevuld met ge woon duinzand, sommige zonder begroeiing, andere begroeid met gras, nog andere met „woud". Alles voor zien van vernuftige inrichtingen om den regenval te meten en het „grondwater", dat zich op den bodem van die bakken vormt. Het zal niet lang meer duren, of we komen nu weer veel nieuws te weten. Stellen we nu het nuttig effect op 50 en nemen we aan, dat de helft daarvan wegstroomt naar de zee en naar de polders, dan leert een eenvoudige berekening al, dat Amsterdam met zijn duinwaterwinplaats groot 3000 ha bij een regenval van 700 mm per jaar en een waterverbruik van 50.000.000 kubieke meter per jaar, onmogelijk kan toekomen zonder in te teren. Dat heeft de hoofdstad dan ook al jaren'lang gedaan en ook reeds water gehaald uit het Gooi en uit de Loosdrechtsche Plassen. Thans is een plan in bewerking om water uit de Lek naar de duinen te brengen. Den Haag gaat dat ook doen. Het Provinciaal Waterbedrijf van Noord holland roept het IJselmeer te hulp. Leiden handelt heel listig en pompt het water, dat door de Wetering uit zijn duinen vloeit, bijtijds weer terug naar een nieuw ge schapen duinmeer, dat 's winters boordevol komt te staan en 's zomers via de kanalen van de „oude water leiding" weer wordt verbruikt. Leiden verwacht hiervan een blijvende stijging van het grondwater. Amsterdam en Den Haag gaan ook hun prise d'eau irrigeeren. P.W.N. waarschijnlijk ook en zoo breekt voor onze dui nen dan een nieuwe tijd aan. Het is te hopen, dat Haar lem zich bij deze beweging aansluit. Vroeger had men bezwaar tegen het gebruik van rivier water, omdat de Rijn in Duitschland sterk verontreinigd wordt door anorganische kwalijk riekende en smakende 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 84