kraan van mijn bad. Verschillende droppels kunnen een verschillend lot hebben. Ze kunnen in het gebladerte van een boom terecht komen, daar blijven hangen en dan weer verdampen. Andere komen op den grond in het plantendek, worden daar door den humus vastge houden en in dienst gesteld van de planten. Weer andere overschrijden de humuslaag, dringen dieper door en hebben tot op een diepte van eenige meters nog kans om door plantenwortels te worden gegrépen. De drop pels, die dit gevaar overleven, gaan nu tusschen de zand korrels door en volgen hun loopbaan in de kwaliteiten van pendulair of funiculair water, blijven misschien een poosje steken op een verdekten schijnspiegel, maar be landen eindelijk in de capillaire zone en zoo in het grondwater. Onderweg hebben ze nog altijd een kansje om te verdampen en die damp kan zich weer conden- seeren tot water in den bovengrond. Hoe diep gaat dat grondwater? Honderden meters. Hier past weer een woord van dank aan de waterleidingen. Toen die in het eind van de vorige eeuw in de gaten kregen, dat de zaak der watervoorziening veel zorg ver- eischt en wetenschappelijk doorvorscht moet worden, pakten ze dat flink aan. Dit leidde tot een uitgebreid en letterlijk zeer grondig onderzoek. Honderden borin gen, vele tot op zeer groote diepte, speurden het zoete grondwater na tot op het zoute grondwater, dat in ons land in de diepte en ook dicht aan de oppervlakte overal aanwezig is. Op dat zoute water drijft dan als het ware het zoete water en onder het duin drukt dat dan het zoute water omlaag en opzij. Iedereen kent de schema tische figuur, die hiervan een voorstelling geeft, maar ten overvloede teeken ik deze hier nog maar eens na. In het Hollandsch duin treffen de boringen op een diepte van 15 m onder A.P. doorgaans een kleilaag, die nagenoeg ondoorlaatbaar is voor water, maar onder die kleilaag is toch weer zoet water. Wat boven die laag ligt heet oppervlakte-water en er onder ligt het diepe water, 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 78