al lage plek; Ik heb geen lust, dieper te graven dan vier meter. We nemen begroeiden grond. Met den eersten spit krijgen we een samenhangende massa, bijeengehou den door de wortels van de planten. Al naargelang van die planten kan de tweede spit ook nog wortellaag hee- ten. Als we niet zoo onvoorzichtig zijn geweest een plek te kiezen met Stalkruid of Duinroos, dan wordt de derde spit al zand, vochtig zand, tenzij we een lange droge en heete periode achter den rug hebben, want dan krijgen we eerst een laagje poederdroog zand. Het doet een beetje vreemd aan, want de bovenste laag was toch voch tig en de planten niet verdord. Dieper gaande behouden we steeds vochtig zand, misschien met een droog eilandje of ook wel een erg nat plekje er tusschen. Het wordt al vochtiger en vochtiger en eindelijk graven we in een kliederige massa, die in zijn geheel van de spade glijdt. En nog een spit dieper, dan loopt het kuiltje, waaruit we de schop ophalen, meteen vol water. Dit is het begin van het grondwater. En nu moeten we goed onthouden, dat dit kuiltje eerst vol zand leek te zijn. Was het ook. Het grondwatergebied is dus een innig mengsel van zand en water. Dat water staat onder druk, zoo, dat wanneer het de beschikking over een vrije ruimte krijgt, deze onmiddellijk met water wordt gevuld. Overal door ons heele land heen vinden we dat grondwater, soms heel aan de oppervlakte zooals in het polderland, soms tientallen meters diep, zooals op de Veluwe. Het water in de kliederige massa heet capillair water; het wordt in de kluit vastgehouden door de capillariteit, de aantrekking en stijging in nauwe vaten. Het maakt ook den indruk alsof dit capillaire water is „opgetrok ken" uit het grondwater, maar dat is niet heelemaal juist. De vochtigheid boven het capillaire water wordt weer onderscheiden in funiculair en pendulair water, al naardat de waterdeeltjes tusschen de zandkorrels en luchtblaasjes daar al of niet met elkaar samenhangen. En de verrassende nattigheidjes, die we in de laag van 61

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 75