mers voort als de stichter en promotor van de Duin waterleiding en van het Noordzeekanaal. Er zijn nog wel een stuk of drie andere zaken, waarom wij zijn na gedachtenis blijven eeren, maar dat tweetal is dunkt mij ruim voldoende. Als gewoonlijk ondervond hij aanvankelijk weinig me dewerking, veel ongeloof, spot en hoon, maar hij liet zich niet afschrikken en op 11 November 1851 stak de twaalfjarige Prins van Oranje nabij Leiduin onder Vo gelenzang de eerste spade in den grond voor het graven van de Oranjekom. Reeds in Juni 1853 wierp een tijde lijk bij de Willemspoort opgerichte fontein een breeden helderen straal duinwater in de hoogte en toen de winter van 1853 op '54 vroegtijdig inviel, haastte zich de Maat schappij er een toestel te plaatsen, waar men voor één cent per emmer water kon krijgen. En na korten tijd brachten de leidingen het water in de huizen. Sedertdien is Amsterdam een der gezondste steden ter wereld. Geen wonder, dat dit voorbeeld navolging vond en thans is het duingebied grootendeels in beslag genomen door de winplaatsen van verschillende waterleidingenHuis duinen-PettenProvinciale Waterleiding Noordholland (Bergen, Egmond, Castricum, Heemskerk), Velsen, Bloemendaal, Haarlem, Amsterdam, Noordwijk, Leiden, Wassenaar, Den Haag, Delft, Brielle, Hellevoelsluis, Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland, Mid delburg, Vlissingen, Schouwen. Zelfs Terschelling heeft al een duinwaterleiding en Texel krijgt er binnenkort ook wel een. Met elkaar tappen ze een aanzienlijke hoeveelheid wa ter uit de duinen af, meer dan er vroeger langs natuur lijken weg afvloeide. Het waterkapitaal wordt ingeteerd. Hoe zit het met dat waterkapitaal? Wanneer we ons daar een voorstelling van willen vor men, dan gaan we ergens in een duinvlakte een kuil graven. Om tijd en moeite te sparen kiezen we een nog 60

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 74