57 zien te behelpen en hebben trouwens al getoond, dat zij daartoe wel in staat zijn. Een overvloedige dichte plan tengroei komt hen te hulp. Reeds vijf en dertig jaar geleden broedde de bergeend op Rottum onder de dichte helmpollen, toen de Voogd van het eiland nog al wel zulke fraaie kunstmatige holen voor haar bouwde. Ook op Schiermonnikoog broedde zij onder helm en duin doorn en dezer dagen op Vlieland en Terschelling onder de Zwarte Dennen in den jongen boschaanplant. Voor de Steenuiltjes zijn er nu reeds holle boomen en die zullen in het toekomstig duin niet ontbreken. Daar kan de holenduif tevens gebruik van maken en die heeft trou wens de dichte helmpollen al leeren kennen en waar- deeren. Ook de tapuit heeft genoeg aanpassingsvermo gen. De barre woestenij, die het konijn vaak doet ont staan, heeft een zekere bekoring voor de Griel, die nog in onze duinen huist in enkele paren. Wij willen deze graag behouden, hoewel het bij het toenemend bezoek aan de duinen toch wel moeilijk zal worden. Een argu ment voor het behoud van het konijn is echter hieruit niet te putten. En nu de jagers. Velen zijn van meening, dat de jacht een obsoleet amusement is. Maar ook velen waardeeren deze soort van verkeer met de natuur. Literatuur en beeldende kunst en muziek hebben aan de jacht veel schoonheidsuitingen te danken en als heel kleine kin deren zongen wij op school vaak den lof van de jacht. De jacht in de duinen houdt zich bezig met konijnen, fazanten, patrijzen en als meevallertje enkele houtsnip pen. Al die vogels hinderen het duin niet, alleen brengt het fazantenvoer enkele mooie adventiefplanten mee, een aardige afwisseling voor den plantenzoeker. Maar het konijn, daar weten we nu alles van. Al eeuwen her heeft men de schadelijkheid van het konijn ingezien, maar ook sinds eeuwen her hebben de jachtwetten de konijnen beschermd, soms op de onzinnigste manier. In het laatst van de I8e eeuw hebben de soldaten van Piche-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 71