vorig jaar tamelijk dun en 'met kleine harde wratjes bezet, de andere heeft dikkere en min of meer zacht- harige jonge loten. Ook zijn jonge bladeren voelen zacht aan. Die Ruwe komt in het voorjaar iets eerder in blad dan de Zachte, maar vergeelt in het najaar eerder. Ook verschillen ze in den stand der zijtakken, die streven bij de Zachte meer opwaarts. De Ruwe heeft dikwijls fraai neerhangende takken. Wanneer ge op deze dingen let, dan blijken die verschillen niet altijd even duidelijk aanwezig te zijn, want de twee soorten bastaardeeren hevig met elkander. Het heet dat in de duinen de Zachte meer voorkomt dan de Ruwe en een voorkeur geeft aan vochtige plaatsen, wat ook alweer niet altijd uitkomt, want ik ken persoonlijk een Ruwe Berk van zijn prille jeugd af en die staat de helft van het jaar in het water en dikwijls het heele jaar door. In het groote duin nestelen de berkenboschjes zich graag langs den voet van hooge heuvels, die min of meer steil afhellen naar Oost. Daar tieren ze in al hun heerlijkheid met hun gezelschap van eik en populier en esp. Achter hen, tegen de helling op, groeien Hondsrozen, Eglan- tiers en Duindoorns tot op den top van het duin. In front, naar de vlakte toe een kring van voorposten van Meidoorn, Lijsterbes, Geldersche Roos, Kardinaalsmuts, Berberis, Liguster, nog meer Eglantieren, Hondsrozen, Duinroosjes en alweer Duindoorn. Enkele boschjes ra ken geheel gevuld met Liguster of zijn doorstrengeld met hop en kamperfoelie en heggewinde. Al die hees ters hebben hun eigen gevoel igheidj es en schikken zich daardoor in treffende groepen. Wie kunstmatig zoo'n prachtig plantsoen zou willen aanleggen, moet eerst braaf die gevoeligheidjes bestudeeren. Het heele jaar door is zoo'n bosch prachtig. In de heel vroege lente kunt ge u verlustigen aan de kleur van de blanke stam men, dikwijls rose en bruin aangeloopen. De twijgen worden bruinrood, wijnrood en daartegen steekt het geel van de populieren en het bruinig zilvergrijs van de eiken 47

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 57