43 Maar een droge helling op het Zuiden geeft wat anders te zien, schrale plantjes op wit zand, afgewisseld met grijs en donker korstmos, dat we ook al zagen bij de duinroosjes. Hier zien we nog verdroogde plantjes van Zanddoddegras, Zandhoornbloem, stralende bultjes van Grijs Buntgras, Schapezwenkgras en niet te vergeten het Fakkelgras, dat met zijn bijna witte bloeipluimen der gelijke streken siert. Voorjaarsvroegeling, Zandvergeet- mijnietje, nietige vormen van Reigersbek staan ijl ver strooid in deze half-woestijn, die in een gunstiger plooi ook met groen mos bedekt raakt: duinsterretje. Het zijn vooral plekken als deze, die bij ruw betreden, of ten gevolge van stortbuien en wervelwinden gemak kelijk aanleiding geven tot het ontstaan van windkuilen. We stappen daarom over naar een vriendelijk kruip wilgbosch (iets meer dan handhoog) en als we den duin rand overtreden, dan ligt daar de eerste duinvallei voor ons, een duinvallei met een meertje. Nu weten we al lang, dat de duinen in het geheel geen „dorre woestenij" zijn, maar deze vallei, dicht groen begroeid, met bont kleu renspel er door heen en blauwe glans van plassen mag tegenover het grijs van het omringend duin toch wel een oase heeten en het verkeer er mede kan ook een oase zijn in menig menschelijk bestaan. Zorg vooral ook er bij te zijn, wanneer zoo'n vallei ontstaat en begroeid raakt naarmate de verzoeting vordert. Ik heb dat een paar keer mogen beleven en ik hoop van harte, dat mijn achterkleinkinderen ook dat genoegen zullen kunnen smaken. Op het oogenblik zijn er reeds in wording, die valleien bedoel ik, en nog altijd bestaat de mogelijk heid, dat banken komen verheelen en nieuwe, breede stranden doen ontstaan. Ook ken ik eenige slijkbanken en zandbanken, die zich wel tot eilanden zullen ver heffen. Kent ge de Staalduinen nabij Maassluis? Wel, daar lag zeshonderd jaar geleden een groote slib- en zandbank in den breeden Maasmond. Net zoo'n bank ligt er thans

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 51