wordt een langgerekte boog. De wetenschap geeft aan deze formatie den naam van „paraboolduin". Die term is nog zoo kwaad niet en we zullen hem zonder blikken of blozen blijven gebruiken. Wanneer die loopduinen groote afmetingen aannemen en een snel verloop hebben, dan kunnen ze groote ver woestingen aanrichten, velden en bosschen, heele dor pen bedelven en heele streken onbewoonbaar maken. Berucht waren de duinen langs de Oostzeekust en die van de Landes in Zuid-Frankrijk. Ook in ons land we ten wij er van mee te praten, zoowel wat betreft de zee duinen als de zandverstuivingen op het diluvium. Tegen woordig is dat schrikbeeld verzwakt. We voelen ons in staat dreigend gevaar bijtijds te stuiten en beschouwen overigens het verschijnsel met de belangstelling en de bewondering, die het verdient. Het geeft groote voldoening, jaar in jaar uit het bewe gend duin in zijn bezigheid na te gaan en evenzeer in het tot rust gekomen begroeide heuvellandschap de oude paraboolduinen met hun loopbanen te herkennen, de fraaie lijnen te bewonderen, döor den wind in dat landschap geschapen. Overal in ons duin wordt men ge troffen door de verrassend schoone ruggen, toppen, hel lingen, dalen, geulen en het is een lust het complex te ontleden, de geschiedenis te reconstrueeren. Daarom is het goed, dat men bij eventueele bewerking en exploita tie van de duinen deze landschapsvormen ontziet, geen krasse lijnen er doorheen trekt en ze niet verbergt onder overmatige bebossching. Het mooist zijn deze verschijnselen te zien op Schouwen, in de Schoorlsche duinen en op de Waddeneilanden. Maar overal elders kan men er ook van genieten. Het wandelen van zoo'n duin is een voortdurend zoeken naar evenwicht tusschen den wind, die het zand los kolkt, omhoog wervelt en voortstuwt en den plantengroei, die tracht het vast te leggen. In droge, stormachtige win ters gaat de vernieling in snel tempo en wanneer een 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 27