reik van de gemiddelde vloedhoogte en dan eerst krijgt de helm een kans. Regen, dauw, sneeuw, rijp, nevel maken den bodem ge schikt voor onze helm, die al even forsch groeit als het tarwegras. De hooge standplaats vereischt nog beter be schutting tegen verdroging, daarvoor kan zij haar bla deren stijf inéén rollen. Als het lijden kan, ontplooit zij ze weer vlak. Het gerolde blad keert zijn rug naar den wind, dat helpt ook alweer. Ook den stoot van de harde zandkorrels kan zij verdragen. Zoo rijst dan de zandwal al hooger en breeder, eerst nog al grillig met hoeken en gaten. Waterstaat maakt zich verdienstelijk met de „bressen" te stoppen. Maar in het breede zand- lichaam zijn nog wel kuilen en geulen, zelfs wel eens een enkel delletje waar al zoetwater een poosje gelegen heid kan geven voor het optreden van biezen en struis gras, duizendguldenkruid en Parnassia. Maar die waaien of spoelen toch meestal weer dicht. Er is één plant, die van den aanvang af de helm behulp zaam kan zijn. Dat is de akkermelkdistel, een prachtige composiet met flinke hooggele bloemkorfjes, prachtige knoppen en sneeuwwit vruchtpluis, één van de mooiste planten aan strand en duin. We vinden deze ook op de akkers in den polder. Nu is het de vraag, of we hier te doen hebben met een akkeronkruid, dat naar de zee is verhuisd, of met een plant van strand en duin, die zich vernederd heeft tot landbouwplaag. Het laatste is wel het waarschijnlijkste. Het is dan ook een voortreffelijke „zandbinder" en tegen overstuiving weet zij zich te red den door nieuwe uitloopers te zenden naar nieuw zand- oppervlak. Dit nieuwe buitenduin en de strandvlakte er voor geeft gelegenheid voor broeden aan stormmeeuw- tjes, vischdiefjes, dwergsterntjes en plevieren. Wanneer deze duinen echt natuurlijk en geleidelijk zijn ontstaan door en met hun eigen begroeiing en den voort- durenden aanvoer van voedingsstoffen uit de vloedlijn, dan krijgen zij ook een gehalte aan humus, al is het dan 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 23