te hebben toevertrouwd. De meeste van deze stikstof- minnende aanspoelselplanten zijn éénjarig: loogkruid, vlieszaad, strandmelde, spiesbladmelde. Hun overblijf- selen kunnen naar omstandigheden den zandbodem ver rijken met humus. Andere houden langer stand. De zeepostelein, die op de groene stranden zoo welig tiert, kan het op de zand stranden vaak ook nog wel redden, houdt stand jaar in, jaar uit en verstevigt met zijn wortelstokken en uitloo- pers heele stukken strand. De planten staan dicht op een, mannetje aan mannetje, haast allemaal even hoog en hun harde, gladde bladeren vormen een vloer, waar over het stuifzand grootendeels heenglijdt. Daardoor is het gevaar van bedolven te raken niet groot, want een dunne zandlaag kan de plant nog overwinnen door zijn ondergrondschen stengel te rekken en zijn knoppen voor den nieuwen jaargang hooger aan te leggen. Maar de voornaamste zandstrandplant is biestarwegras. Jammer, dat die plant zoo'n stuggen naam heeft. Ieder een weet dat helm zoo belangrijk is voor het ontstaan en bestaan van onze duinen, en spreekt daarover met bewondering, dankbaarheid en ontzag. Maar zonder biestarwegras zou helm nooit of nauwelijks aan de beurt komen en we moeten daarom alvast onze dankbaarheid overbrengen op dat andere gras, tusschen twee haakjes een nauwe verwant van het gehate kweek, dat zooveel last geeft in de tuinderij. Die kweek heeft dozijnen pittige volksnamen en het biestarwegras geen enkele. Of weet ge er een? Biestarwegras kan groeien op zilten grond en kan onderdompeling in zeewater eenigen tijd verdra gen. Evenals kweek heeft het een wijd vertakt stelsel van wortelstokken, dat zich naar alle kanten uitbreidt met groote snelheid. Een kiemplantje van 1925 besloeg in 1928 een oppervlakte van zes vierkanten meter en had 42 stengels gemaakt. De bladeren hebben goede beschutting tegen overmatige verdampingde bloei valt nog al laat in den zomer aan stengels van driekwart 17 Onze Duinen 2

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 21