maar die schijnt koers te zetten op Huisduinen, waar wij hem wel hartelijk welkom zullen heeten. Aan al onze zeegaten beleven wij dergelijke gebeurte nissen. Aan het Eijerlandsche Gat zien we haast dag aan dag de kust van het oude Eijerland terugwijken. De getijstroom knaagt aan den duinvoet; zelfs bij kalm weer kan men zien hoe slierten zandkorrels worden meege voerd. Slechts door op een geschikte, goed berekende plaats een zwaren bazaltdam een eindweegs in zee te bouwen, loodrecht op de strandlijn, kan men de stroo men verleggen. Maar dat zou millioenen kosten en wie weet, of nog niet bijtijds een welwillend bankje zich hier zou komen verheel en. Vijfentwintig jaar geleden werd het Oost-Friesche eiland Juist bedreigd. Men verdedigde het met hoofden en beschoeiingen en net toen die gereed waren, kwam er zich een zandbank verheelen, die heel het kostbare werk overbodig maakte. De stroomverleg- gingen kunnen soms onberekenbaar plotseling optreden. Ons eilandje Rottum neemt voortdurend aan de west zijde af en groeit oostwaarts uit. Het schuift dus naar het Oosten en zal tenslotte verdwijnen in de Wester Ems. Ook Borkum schoof, maar is nu vastgelegd door hoofden en strandmuren. De tijd moet leeren of het zoo behouden kan blijven. De mensch staat niet zoo geheel machteloos tegenover de zee, als de geschiedenis van Koning Kanut ons wel zou willen doen gelooven. Doch één omstandig heid is er, waar we niets aan kunnen doen en dat is de gecombineerde uitwerking van daling van het land en rijzing van het zee-oppervlak. Deze bedraagt tegenwoor dig tusschen één en drie millimeter per jaar en daarvan komt thans wel het meeste voor rekening van het dalen van het land. Het kan nog wel weer eens verkeeren, maar voorloopig hebben wij er toch rekening mee te hou den, dat over honderd jaar de kruinen van onze zee weringen één tot drie decimeter hooger moeten liggen dan thans, en dat duizend jaar geleden de zee één tot drie meter lager lag dan nu. 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 13