het ware te kronkelen langs de bewogen Noordzee. En met hen mee kronkelen en kruipen in de zee zelf de banken en de platen en ruggen of hoe ze meer heeten. Nieuwe duinen vormen zich op breede stranden, die gunstig gelegen zijn op den heerschenden wind langs een ondiepe zee en dus niet te veel te lijden hebben van getij stroomen, golfslag en golf oploop. De bodem van onze ondiepe Noordzee is niet effen, maar vertoont heuvels en dalen, eigenlijk een onderzeesch duinlandschap, ook alweer allemaal zand en gruis. Deze heuvels en dalen (banken en geulen) ondergaan den invloed van getij stroomen en windbèweging en verplaat sen zich gaandeweg van Zuidwest naar Noordoost onder invloed van de heerschende Westenwinden en van den vloedstroom, die sterker is dan de ebstroom. De hydro grafische dienst van onzen Waterstaat gaat de avonturen van deze wandelaars op den voet na en markeert onver droten met tonnen en bakens de telkens veranderende geulen in de vaarwaters voor onze zeegaten. En nu ge beurt het telkens, dat zoo'n bank of plaat aandrijft tegen de bestaande kust, zich daarmee „verheelt", zooals dat heet. Dan ontstaat daar meteen een breed strand en de nieuwe duinvorming kan beginnen. Het is nu ongeveer een halve eeuw geleden, dat de be roemde bank Onrust zich verheelde met het Zuidwestelijk strand van Texel. In dien korten tijd zijn op het nieuwe breede strand twee lange duinenrijen gevormd met een paar prachtige valleien er tusschen: een geheel nieuw duinlandschap. Thans knagen getijstroomen en storm vloeden weer aan den buitenrand. Het aloude duintje Onrust, langen tijd zoo'n aardig beeld in het landschap, een vriendelijke groet voor de bezoekers van Texel, is weggespoeld in de stormvloeden van den winter 1941/ 1942. Het staat nu te bezien, of de nieuwe tweede duin richel het thans naderend gevaar zal overleven, m.a.w. of bijtijds een nieuwe bank zich zal komen verheelen. Dat zou heel misschien de Razende Bol kunnen zijn; 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 11