8 vorm van vruchtbaarheid en zich kunnen ontwikkelen tot een bekoorlijk parklandschap. De wonden, in vroeger tijd geslagen door onnoozelheid, onwetendheid, hebzucht, kunnen niet volkomen worden geheeld, maar een deskundige en vooral geduldige be handeling kan nog leiden tot bevredigende toestanden. Bovendien, en dit is het heerlijkste van het heele geval, er ontstaan nog voortdurend nieuwe duinen. Het mooiste zou het zijn, wanneer die van begin af zich ongestoord zouden kunnen ontwikkelen. In veel gevallen is dat ook wel mogelijk, maar de beteekenis der duinen als zee wering maakt het soms gewenscht, dat Waterstaat stimu- leerend en bespoedigend ingrijpt. Wanneer dit nu ge beurt in volkomen overeenstemming met de grondwetten van de natuurlijke duinvorming, dan is dat ook wel toe laatbaar. Het boeiend schouwspel van de vorming van nieuwe duinen uit zee kunnen wij lang niet overal genietende Noordpunt van Walcheren, de kust van Schouwen bij den Verklikker, een enkel plekje op Goeree, veel en mooi op Voorne, de Beer, soms bij IJmuiden en dan naar omstandigheden op al de Waddeneilanden. Deze geven echter ook veel afbraak te aanschouwen. Soms is die afbraak zoo hevig en dreigend, dat de klifkust ver dedigd moet worden door „hoofden", die de getijde- stroomen op veiligen afstand van den duinvoet trachten te houden. Wij zien ze op Walcheren, op Schouwen en Goeree, langs het Westland tot voorbij Den Haag, van Bergen tot Huisduinen en op Vlieland. Tusschen Den Haag en Petten is de toestand vrijwel stationnair met af en toe onaangename verrassingen. Op Texel hebben wij in het Zuiden en Noorden geweldige vernieling en af slag, zoo zelfs, dat duinstrooken verloren gaan en val leien worden prijs gegeven. In het midden echter, van strandpaal 22 tot 26 vormen zich nog steeds nieuwe duintjes. Op de overige Waddeneilanden wisselen ook afbraak en aanwas elkander afde stranden liggen als

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 10