burg van Koning Willem III, dan noordelijker, bij Bennekom het statige Hoekelum, met uitgestrekte bos- schen. Ten noorden van Ede, bij den weg Utrecht Arnhem valt het oude Kernhem op door de mooie eikenlanen, bij Barneveld ligt de Schaffelaar, een leelijk gebouw omgeven door een weelde van geboomte. Tus- schen Amersfoort en Putten zien wij Hoevelaken, met zwaar eikenbosch, de Salentien en Olden Aller, beide uitziend over 't IJselmeer, en dan de resten van den aanleg van den Vanenburg. Hier, tusschen Putten en de zee, is een aantal jaren geleden het landgoed versnip perd tot een aantal boerderijen. De groote eikenlanen zijn dus meerendeels gekapt, de bosschen worden ge leidelijk aan ontgonnen. Wanneer wij er met de kaart in de hand ronddolen, zien wij echter dat de aanleg een schoolvoorbeeld kon zijn van een barok landgoed, in alle details. Zoolang hiervan nog restanten aanwezig zijn, is het zeker een bezoek waard. Jongere buitens bij Putten zijn Groot Spriel en Schovenhorst, het laatste met een zeldzame collectie naaldhout. Aan den noordelijken zoom van de Veluwe zijn de landgoederen kleiner in getal, vele zijn trouwens ver dwenen. Essenburg bij Hulshorst en Zwaluwenberg bij Oldebroek zijn nog geheel intact. Interessanter en ouder is echter IJsselvliedt bij Wezep, waarvan het overbosch bijna is verdwenen, maar dat door zijn lig ging in het landschap en zijn indeeling sterk herinnert aan het bovengenoemde Vanenburg. Dit landgoed is gelukkig nog bewoond en wordt in goeden staat ge houden. De buitens van den oostelijken zoom der Veluwe zijn in twee groepen te scheiden. Op de lage zandgronden Oostelijk van den weg HattemApeldoornDieren vinden wij een lange reeks groote landgoederen, dik wijls met uitgestrekte bosschen, met een aanleg rond om het huis die vrijwel steeds herinnert aan de 17e of 101

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 99