in 1708 tijdens den Spaanschen successieoorlog Brussel hielp verdedigen tegen de aanvallen van den Keur vorst van Beieren, zijn vrouw als verrassing dezen vijver liet graven door Renswoudsche werkloozen. Aan dezen tijd herinneren ook de fraaie woningen langs den straatweg, waar personeel van Renswoude woonde. Een achttal is nog volkomen gaaf gebleven, 't zijn juweeltjes van oude landelijke bouwkunst. Helaas is in de laatste jaren een aantal verbouwd tot kleine winkeltjes, waarbij de verhoudingen totaal zijn be dorven. Na den dood van Frederik Adriaan van Reede ging Renswoude over naar de familie Taets van Amerongen, die er tot den huidigen dag woont. Omvang en hoofdindeeling van het park zijn nog geheel als op de oude afbeeldingen. Het broderiepar terre achter het gebouw is echter vergraven tot een landschappelijken vijver waar het gebouw zich in weer spiegelt, de kleinere vijvers zijn dichtgegroeid, de dool hoven en kleine siertuinen zijn verstikt onder de uit groeiende boomkruinen. Het meest typische barok-punt van het park is nog steeds het einde van het kanaal, waar men over den langen vijver tusschen de boomen recht op den voor gevel van het kasteel ziet. Wanneer Renswoude ooit weer een tijd van voor spoed zou meemaken, ware het te wenschen dat dit grand canal eens werd schoongemaakt en op zijn oude breedte werd gebracht, dat een deel van het te dichte bosch werd geruimd en vervangen door een beplanting in den stijl van het gebouw. Aan den Veluwschen kant van de Geldersche Vallei liggen de buitens eveneens op korte afstanden vaneen nabij Wageningen het 19e eeuwsche Belmonte, met even fraaie uitzichten over de Betuwe als de Duno, aan het dal van de Renkumsche beken Oranje Nassau Oord, thans sanatorium, vroeger het buiten Korten- 100

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 98