deelte van de vallei, de Prattenburg. Verder westelijk troont het kasteel Maarsbergen tusschen de prachtige zware beukenlanen, terwijl bij Woudenberg Geerestein en de Treek door hun ligging in het landschap de aandacht vragen. Het hart van de Geldersche Vallei is wel Renswoude, een zeer oude heerlijkheid die zeker in 1345, misschien eerder al genoemd werd. De vroege geschiedenis ervan interesseert ons minder, 't is zeer goed mogelijk dat het eerste kasteel op een geheel andere plaats stond dan het tegenwoordige, misschien waar nu het raadhuis te vinden is. Het nieuwe kasteel werd in 1654 gebouwd door Jonker Gerard van Reede, nadat in 1639 de zoo curieuze Hervormde kerk werd ingewijd, en onder deze Van Reede en zijn nazaten werd een fraai park rondom aangelegd. Figuur 51 geeft een vogelvlucbtperspectief, gemaakt naar den ouden plattegrond die nog steeds in bet kasteel wordt bewaard. Links steekt de koepel van de kerk uit de omgevende boomrijen; in het midden zien wij het kasteel met zijn twee bouwhuizen (stal- gebouw en dienstwoningen) temidden van den vijver, waarin ook als een eiland een groot parterre de broderie ligt. In den boomrand bij den achtersten vijver verrijst een steenen duiventoren, die nog aanwezig is. Verder naar rechts zien wij de sier- en moestuinen, de sterre- bosschen en de kunstige vijvers, waarvan enkele door hun vorm verraden, dat zij omtrent de eerste helft van de 18e eeuw moeten zijn aangelegd, toen Renswoude het bezit was van den laatsten Van Reede, Frederik Adriaan. Tijdens diens lange leven werd ook het „Nieuwe Werk" aangelegd, de lange vijver die in de as van het kasteel ligt aan de overzijde van den straat weg. 't Is een van de weinige directe imitaties van het werk van Le Notre die wij in ons land bezitten; dit grand canal van bijna een kilometer lang is kennelijk een copie van de vijvers in Versailles of Sceaux. De overlevering wil, dat toen Vrijheer Frederik Adriaan 98

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 96