park op zijn voordeeligst uit te doen komen, en de groote plattegrond van Sturm is na een kort bezoek uit het geheugen geteekend. Toch is het mogelijk, van het Loo èn van andere bekende buitens den oorspronke- lijken aanleg terug te vindenin het terrein blijven altijd resten er van over, en aan de hand van een nauw keurige kaart van den tegenwoordigen toestand kunnen de onderdeelen, die oude gravures ons toonen, vrijwel altijd op de juiste plaats en in de goede verhoudingen worden ingeteekend. Voor het Loo is dit onderzoek vrijwel gereed, dank zij de medewerking van den intendant, Jhr. Van Such- telen van de Haereeen min of meer technische publi catie is beraamd, zoodat in dit boekje geen illustraties van het Loo worden opgenomen, doch slechts op het belang ervan wordt gewezen. Wie iets anders zoekt dan de sporen van een barok- aanleg onder een dikke laag 19e eeuwsche landschap- pelijkheid heeft echter op de zoomen van Utrecht en de Veluwe ruime keuze, langs de groote wegen naar Arnhem en Rhenen volgt de eene bezienswaardigheid op de andere. Wie de jonge buitens van de 19e eeuw wil zien, volge den hoofdweg, de trambaan, wie genie ten wil van de oude kasteeltuinen zoeke zijn weg door de lieflijke landweggetjes tusschen den hoofdweg en den Krommen Rijn. Vlak bij De Bilt vangt het al aan met Houdringe en Beerschoten, majestueus gelegen tusschen het zware geboomte, terwijl in het lagere gebied naar Vechten en Bunnik, Bureveld en Rhijnauwen als oudere kernen merkwaardig zijn. Daarop volgt de groote aanleg van Zeist, die wij reeds hebben besproken, nabij Driebergen de 19e eeuwsche buitens De Brem, Heidestein en Hyde- park, het laatste een ontwerp van de bekende kwee kersfirma Copijn. Doorn is omgeven door oude en nieuwe land huizen met zware lanen en boschgebiedenAarden- 95

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 93