aan, waar de wilde bison ronddraafde over een groot weiland, waar in een Japanschen tuin de bamboes tien meter hoog groeiden, de teerste Japansche gewassen welig tierden en prachtige Japansche reigers vrij rond stapten tusschen watervogels uit alle landen. Daar broedde het laatste paartje van den trompet- zwaan, die in Amerika reeds was uitgeroeid. De New Yorksche dierentuin ontving een der jongen, die echter zijn vrijgezellenstaat niet lang heeft kunnen rekken Kangeroe's leefden er in schijnbare vrijheid, en over al op luwe plekjes groeiden zeldzame boomen en hees ters uit de Anden, uit Patagonië en den Atlas. Tot een chemische industrie zich in 's Graveland vestigde en de gemeente onvoldoende eischen stelde aan de zuive ring van het afvalwater. De watervogels uit vreemde landen bleken niet op chemicaliën gesteld te zijn, lang durige processen gaven geen uitkomst. Intusschen over leed Jhr. Blauw, de ziel van Gooilust. Thans is Gooilus! Natuurmonument, en een der fraaiste, maar de glorie tijd komt niet terug. Iets noordelijker ligt een tweede beroemde buiten plaats, het verblijf van den man die evenals de eigenaar van Gooilust alle zeeën bevoer, maar dan met den bezem in den mast. Trompenburg (fig. 48) ligt als een barok paleisje in den donkeren vijver, op den rand van de hooge zandgronden. Stel U dit eens voor, omgeven door hooge scheerheggen, met fraaie beelden en kunstige lofwerken in de open vakken tusschen de lanenDan benaderen wij het beste den geest van het oude buiten, waar de natuur getemperd werd door de „const". Maar steeds wist die „const" een onvergelijkelijke lig ging voor het hoofdgebouw te vinden en te scheppen. Nabij den 's Gravelandschen weg vinden wij een stel kleinere buitens, met een zeer fraaie afwisseling van bosch en weide. Daarop volgt Hilverbeek, met meer dan dertig meter hooge beukengroepen en enkele van 89

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 87