tritonen of de zeemeerman en -min behoorde te wor den gebouwd. Vervolgen wij de hoofdlaan naar het zuiden, dan stoort de beplanting met sparren, die de afme tingen te veel hebben verkleind, doch na enkele hon derden meters is ook deze fout in het onderhoud weer achter den rug en komen wij bij de nog altijd aantrek kelijke restanten van de oude berceaux. Mooier en gaver zijn die op Mariëndaal, tusschen Oosterbeek en Arnhem, maar de Baarnsche zijn beter bekend. Een dezer berceaux leidt naar de zoogenaamde Ron de Kom, een sterk verdiepte vijver, met lindeboomen omplant, in een ruimte die door een zware beuken haag is omgeven. Ook hier een typisch 18e eeuwsch tuinfragment, dat ons herinnert aan de gravures van Heemstede Tot voor kort lagen dicht bij de zuidelijke laan de restanten van de Comedie, een groene hof, omsloten door beuken-berceaux met poorten en openingen. Het was een zeer fraai openluchttheatertje, een salet in het park, waar ongetwijfeld charades op hun plaats waren. De omgevende beukenboomen wierpen echter te veel schaduw, waardoor de berceaux begonnen te kwijnen, en de vele stedelingen die er doorheen renden voltooi den de afbraak. De comedie is thans gerestaureerd, helaas echter op een wijze die van het 18e eeuwsche karakter niets heeft overgelaten. Met dat al blijft de Eult, het Baarnsche Bosch een lustoord voor den natuurliefhebber, en een waardevolle vertegenwoordiger van onze oude buitens. Nabij Baarn waren er meer, o.a. het stijlvolle Groe- neveld, met zijn prachtige oprijlaan, aangelegd in 1735, waarvan het achterpark in de eerste helft van de 19e eeuw werd omgewerkt tot een landschappclijken tuin, en daarnaast (alleen een boerderijtje en een paar slooten in het weiland wijzen er op) het buiten Draakenburg, met een fraaien koepel aan den weg. In 86

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 84