Oudere, echt 18e eeuwsche koepels vinden wij in deze streek echter ook voldoende, zeer fraaie zijn er bij de buitens Vegtoever in Maarssen, Vegtlust en Beeken Hoff te Loenen. De parel van de collectie is wel de koepel van Vreedenhoff bij Nieuwersluis, blijkens een gevelsteen dateerend uit 1776, ruim 25 jaar jonger dan het huis. Even beroemd als deze koepel is het groote gesmeede inrijhek, dat zijn weerga niet vindt aan de Vecht. Het park toont weinig meer van zijn oorspronkelijken aanleg, slechts achter het huis, waar de rijkversierde tuingevel zich weerspiegelt in den vijver krijgen we even een herinnering aan de monu mentaliteit die de aanleg in zijn besten tijd moet hebben bezeten. Bij het pas gerestaureerde Gunterstein te Breukelen St. Pieters is de statigheid behouden in de zware lanen van het park. Over het algemeen waren de buitens aan de Vecht klein van omvang, een aantal bleef dus ook in de eerste helft van de 19e eeuw nog bewoond, en bijna alle par ken ondergingen de gevolgen van den omzwaai van barokstijl naar landschapstijl. Overal werden, tusschen 1800 en 1860, gebogen oprijlanen en wandelpaden door de bosschages aangelegd, ronde, elliptische en andere „natuurlijke" vijvers gegraven. Andere buitens maakten plaats voor boerderijen en tuinderijen, waarbij dikwijls alleen de bijgebouwen en de grootere vijvers gespaard bleven. Van het beroemde Petersburg, dat den Czaar aller Russen met bewonde ring vervulde, is hoegenaamd niets meer te vinden, bij Gunterstein is van het park weinig meer over dan boomgaarden en enkele lanen. Wat wij thans aan de Vecht aantreffen is dus 't slecht onderhouden, weinig gave restant van 18e eeuwsche glorieslechts enkele buitens zijn in ouden vorm bewaard, gerestaureerd en van een omgeving in den geest van het huis voorzien. Nijenrode is een van die uitzonderingen, waar wij iets 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 77