op den overgang staat van renaissance naar barok. Nog vinden wij een indeeling volgens volkomen vier kanten, met een sterke verdeeling van het terrein in besloten hovende hoofdlaan in de as van het gebouw is nauwelijks breeder of belangrijker dan de andere, evenwijdige of loodrechte lanen. Een tweede gravure dateert van vijftig jaar later, in den vollen bloei van de Nederlandsche barokde hoofdas is dan sterk verbreed en doorgeteekend zoodat een der Haagsche torens in het verlengde staat. Wie de ontwikkeling van onze stijlen bestudeert, zal goed doen deze gravures grondig te bezien en te vergelijken met de thans nog aanwezige restanten Helaas kan deze raad niet worden gegeven voor de buitens die eens in het Westland lagen, waarvan de kroon en glorie was het huis Honselaarsdijk, gebouwd voor Prins Frederik Hendrik. In het boekje van Sprin ger vindt men ook daarvan reproducties der oude gra vures, maar kasteel en park zijn verdwenen in het tuin bouwgebied. De Voordes bij Rijswijk zijn bewaard ge bleven als eigendom van de Gemeente 's Gravenhage, echter niet in hun 18e eeuwschen vorm, maar als land schappelijke parkjes uit de 19e eeuw. Daarmee besluit de gordel van buitens op den Geest grond, wanneer wij de Zuid-Hollandsche en Zeeuw- sche eilanden voorloopig buiten beschouwing laten. Op de eilanden ten noorden van den Helder behoeven wij niet te zoeken, daar vinden wij slechts de heeren plaatsen, zooals wij die later in grooten getale in de droogmakerijen zullen aantreffen. 73

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 70