's Gravenhage, verscheidene buitens in deze omgeving 't Huis ten Bosch, 't Huis Nieuwburg bij Rijswijk en 't Huis Honselaarsdijk.'t Eerste is het zuiverst bewaard, ondanks den aanleg van slingervijvers en slingerpaden in den tuin. De oorspronkelijke aanleg van gebouw en tuinen schijnt ontworpen te zijn door den architect Pieter Post, in het midden van de zeventiende eeuw. Later, omstreeks 1735 is het paleisje vergroot en ver fraaid door Daniël Marot, die tegelijkertijd de tuin- ruimten fraaier, met breedere uitzichten, op het ge bouw aansloot. Een veel later door hem gemaakt plan om den aanleg geheel te wijzigen werd niet uitgevoerd, waar wij niet rouwig om behoeven te zijn, want 't is uitermate speelsch rococo-achtig, en toont aan dat ook de knapste architect zich nog wel eens vergissen kan in de ruimtewerking van een tuin. Dit plan is gerepro duceerd als Plaat 53 in het belangwekkende boek van Dr. M. D. Ozinga Daniël Marot. Hoe fraai de lanenstelsels en rechthoekige boschper- ceelen der 18e eeuwsche buitenverblijven zich in het landschap afteekenen, en hoe intiem de sfeer van een dergelijk park kan zijn, valt ons nabij Wassenaar reeds op, wanneer wij met den trein tusschen de bosschages van Ter Horst en Duivenvoorde heen rijden. De meest typische ligging van de oude kleine buitens heeft wel Hofwyck, het verblijf van Gonstantijn Huygens, vlak ten zuiden van de spoorhalte Voorburg. Het hooge huis staat in een ringslootje bijna aan de Vliet, met het uitzicht over de polders en de scheepvaartwegen, en aan de landzijde een klein regelmatig parkje met boomvakken. Intiemer en beslotener ligt een ander klein buiten direct ten noorden van de halte Leidschen- dam, een laag, breed huis geflankeerd door zware boomen. Veel van de buitens in de onmiddellijke omgeving van 's Gravenhage zijn opgeslokt door de uitbreiding van „le plus beau village". Als zware boomgroepen 70

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 68