de boomen verstikken elkander, en de geheele plaats ligt in schemerduister. Veel grondiger hebben dezelfde tuinarchitecten, J. D. Zocher Sr. en Jr. naar den nieuwen landschappelij- ken smaak het groote park van den Hartekamp bij Ben- nebroek omgewerkt. In zijn boekje OudeNederlandsche Tuinen geeft Leonard A. Springer, naast vele andere, een aantal oude plattegronden van deze beroemde be zitting, eens het eigendom van George Clifford, wiens verzameling van zeldzame gewassen uit alle deelen van de toen bekende wereld van 1736 tot 1738 gecatalogi seerd en geschreven werd door den grootsten botanicus van alle tijden, Carolus Linnaeus. Zoo volkomen is hier de aanleg gewijzigd, dat Springer getuigt: „hier en daar zijn nog slechts enkele punten aan te wijzen, die den vroegeren toestand aangegeven. Op de eigenlijke plaats is niets meer over dat aan den ouden toestand doet denken". Gaan wij verder zuidelijk de duinstreek door, dan blijkt bij Hillegom, Lisse en Sassenheim vrijwel alles wat eens binnenduin en buitenplaats was, verdwenen te zijn om plaats te ruimen aan de bollencultuur. Tot Katwijk en Leiden zijn eigenlijk alleen overgebleven de Keukenhof, een eiland van geboomte te midden van de bollenvelden bij Lisse, met prachtige uitloopers in den graspolder langs de spoorbaan, enkele, in hoofd zaak 19e eeuwsche buitens bij Noorwijkerhout, en de twee oude kasteelen met hun parkenOffem, vlak tegen het dorpje Noordwijk binnen, en 't Huis te War mond. Deze twee laatste zijn kostelijke huizen, met parken waarin nog zeer veel van de sfeer van den ouden kasteeltuin bewaard is in de lanen- en grachtenstel sels. Eigenlijk zijn dit meer echte land huizen dan vele van rijkere buitens der kooplieden en regenten in het Haarlemsche gebiedhier woonden de land- heeren, die de heerlijke rechten uitoefenden, die in 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 66