looze, dikwijls belangrijke resten vinden wij nog rondom de stadin Bloemendaal Zomerzorg en Hartelust, in Overveen Elswoud en Duinvliet, bij den Hout Bosch en Hoven en Eindehout, westelijker Bentveld en Mariënbosch. Bij Heemstede liggen Boekenrode, Berkenrode en Iepenrode, Groenendaal, het Manpad en de Hartekamp. Zomerzorg, in de laagte tusschen het Kopje en het meertje van Caprera is een waar juweel. Van huis en tuin is niets werkelijk achttiende eeuwsch vroeger was het een hotel, met bijbehoorend duin terrein. Maar de geheele sfeer, het blanke huis met het deftig ingetogen voorplein, de rustige wel verzorgdheid van de besloten tuinruimten is verwant aan de beste lusthoven uit onze gouden eeuw. Elswoud is van de groote buitens rondom Haarlem wel 't meest bij 't publiek bekend, vooral door de legenden verbonden aan het gebouw, dat nooit is voltooid. Het park, met het groote poortgebouw en den voortuin, aansluitend bij den gevel van het huis, is in hoofdlijnen achttiende-eeuwsch gebleven. Wel heeft in het begin van de vorige eeuw Petzold, de Duitsche parkarchitect, er landschappelijke wijzigingen in aangebracht, maar die zijn ondergeschikt gebleven aan den hoofdopzet. Storend is echter de verandering die Petzold bracht in den voortuindoor de strak begrensde ruimte, omlijst door geschoren boomen slingert zich nu een kinderach tig vijvertje, gemarkeerd door een zwaren bruinen beuk, die 's zomers het uitzicht op het huis belemmert. Ondanks deze weinig geslaagde toevoeging is toch de ligging van Elswoud statig en grootsch. 't Is een merkwaardig punt daar, aan de Elswoud laanNaar het westen zien wij vol bewondering, waar het nooit gereed gekomen, nooit bewoonde landhuis ligt in een volkomen passende, zorgvuldig gecomponeerde omlijs ting, en in oostelijke richting verrijzen de torens van de nieuwe Sint Bavo, het meesterstuk van architectuur, 63

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 61