Groeneveld en het Baarnsche bosch zijn buitens. De Utrechtsche rand, de Veluwezoom, het fraaie afwisse lende gebied van Putten naar Hattem en van Hattem naar Dieren, de Achterhoek overal is het mooiste bosch steeds weer het bosch van de buitenplaats; de mooiste laan is de Middachter Allee, de mooiste eik van Nederland staat bij het kasteel Verwolde. Het open polderland is op zijn fraaist, waar het grenst aan den zoom van buitens langs Vecht en Amstel, of waar, zoo als bij Warmond, het zware geboomte van het park als een schiereiland naar voren komt. De „natuurlijkheid" waar wij thans van genieten, bestaat, vooral in het Westen van ons land, voor meer dan de helft uit de overblijfselen van de zorgvuldige kunstmatigheid van onze vaderen. In het midden en Oosten zijn het de buitenplaatsen die het fraaiste bosch hebben bewaard, en hun bezit zooveel moge lijk hebben beschermd tegen de ontginningszucht. Welk een moed om op zóó groote schaal bosch en park aan te leggenNog steeds parasiteeren wij er op, door er lanen in te hakken en een villapark ervan te maken, of door ze op te koopen en met veel ophef toe te voegen aan een stedelijk parksysteem of aan onze „natuurmonumenten". Thans leggen wij hier en daar een stadspark aanhet Amsterdamsche bosch met z'n 900 hectaren is in onze oogen een wonder van schep pingskracht. In de 18e eeuw was onze stad omgeven door meer dan vierhonderd buitenplaatsen en buiten tjes, die samen een veel grooter oppervlak besloegen. Zoodoende was een particuliere groengordel aanwezig, waar de geheele gezeten burgerij van profiteerde en waar het „gemeene volk" langs en tusschen wandelde, naar de maliebanen, kolfbanen, herbergen, kroegjes en speeltuinen die overal verspreid lagen in de Diemer- meer, de Plantage, langs de Boerenwetering, den Amstel en den Haarlemmerweg. In volgende hoofdstukken zal worden besproken hoe 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 4