van Nidek. Tusschen de bebouwde kommen van Sant poort, Driehuis, Velsen en Beverwijk ligt een bijna on afgebroken rij van groote en kleinere buitens. Vele namen herkennen wij nog, soms zijn 't nog buitenplaat sen, soms vinden wij alleen een oude tuinmanswoning of een ingangspoort terug. Er is wel veel veranderd! De Wijkermeer ligt droog, het Noordzeekanaal loopt via de buitens Wijkeroog en Duinvliet naar het westen, de voormalige dorpjes zijn bijna tot één groote onaf gebroken woonwijk versmolten. Toch zijn er in dit deel van Kennemerland nog vele fraaie restanten van oude buitens te vinden, 't Begint in 't noorden met de Assumburg, weleer een middel- eeuwsch kasteel als Brederode, nu jeugdherberg en Kennemer Museum. De glorietijd van de Assumburg kwam, toen in 1694 Mr. Jean Deutz het eenigszins ver vallen kasteel kocht, het interieur, de ingangspartij en de binnenplaats moderniseerde en „van alle moderne gemakken voorzag". Inplaats van de eenvoudige jacht- bosschen aan de westzijde van den weg liet hij toen een kostelijk park er bij aanleggen (fig. 23), met rijke broderies in 't midden, moestuinen en boomgaarden aan de zijden, sterrebosschen van voren en een door kijk op de torens van Amsterdam aan de achterzijde. Hoe pikant kwam 't middeleeuwsche kasteel uit in deze deftig 18e eeuwsche omlijsting (fig. 24), welk een fraaie harmonie tusschen 't hooge gebouw en de kleurige bro derievakken met hun kostbare beelden en versierselen Van de tuinzalen van 't kasteel uit gezien (fig. 25) ligt de tuin aan onze voeten als een Perzisch tapijt; de wanden van de tuinruimte vernauwen zich verder op met eleganten bocht om een tweeden waterplas, die tot voorgrond dient aan de lange hoofdlaan, de „groene laening, die in verlenginge word gezien". Geen wonder dat Brouerius van Nidek van de Assum burg met overtuiging zegt„een heerelyken lusthof, naar de juiste meetkunde aengelegt". 5i

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 49