Ongerept is ons bewaard het kasteeltje met zijn onmiddellijke omgevingde tuin voorbij de stalgebou- wen is vervangen door boomgaarden en weiden, waar in de plaats der oude vijvers duidelijk is terug te vin den. Ook de vijver met de groote fontein is nog goed te herkennen. Een merkwaardigheid van Heemstede moet nog even worden vermeld. Alle gravures, ook de hierbij gevoeg de vogelvlucht vertoonen een terrein waarvan hoofdas en begrenzingen een rechten hoek maken met den dijk. Dat is een bewuste misleiding; de linkerhoek is bijna 600 Doch zóó sterk was, voor gevoel van den 17e eeuwer, symmetrie noodzakelijk voor harmonie en schoonheid, dat hij liever zijn teekeningen vervalschte dan dat hij de onaangename scheefheid van het terrein uit liet komen Een vijfde groote, beroemde buitenplaats was Zorg vliet, het lustoord van Jacob Cats, door hem in vlotte, breedsprakige rijmen in 1655 bezongen in „Ouderdom en Buitenleven en Hofgedachten". In tegenstelling met al zijn tijdgenooten zocht de brave raadpensionaris niet de vette vruchtbare klei op om zich te vestigen, doch hij dorst 't aan om zich een lusthof te scheppen van vele tientallen hectaren in 't barre duin, dat toen ter tijde nog als een volkomen wildernis werd beschouwd. Aan deze duinbebossching koppelde Huygens den aan leg van de Zeestraat naar Scheveningen, een geweldig werk, de eerste groote verbinding van het strand met de bewoonde wereld. Vergelijken wij eens de Zeestraat met de latere wegen door het duin, met de Zandvoortsche wegen, den weg naar Wijk aan Zee, naar Bergen aan Zee en den Bloemendaalschen Zeeweg, dan valt het op, dat de moderne zeestraten zich alle aangepast hebben aan de terreingolving, zij slingeren zich bevallig door 't duin als echte landwegen, om de hoogste duintoppen heen. Doch de 17e eeuwsche straat gaat voor niets uit den weg kloek doorsnijdt hij als een zware bundel 44

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 42