is. In zodanige plantingen konnen open vakken, door opgeschoren heggen afgescheiden, tot fijne moezerij als ook tot laegstaende vrugtboomen geschikt worden. Alle beplantingen van laeningen en scheerheggen, die te gelijk met het oog gezien worden, moeten van het zelve plantsoen, van gelijke groen en eenkoleurig van lof zijn. Iemand alle soorten van heggen en groen gewas begeerende, moet zorg dragen dat ieder soort afzonderlijk geplant word. Wijders behoort men voor aen bij de aenkomst, door de opdoende dreeven en laeningen die tot het lusthuis strekken, de agtinge van den bezitter te konnen ontdek ken, als mede hoedanigen aenleg, gebouwen en ciera- den daer agter te wagten zijnof zig het lustpaleis of jagthuis van gekroonde hoofden of minder souvereine princen zal opdoen, dan of die van minder princen, graven, hooge en laege stands- of bijzondere personen daer agter leggen. Men moet wegens de schikkingen ontrent de jagt- huizen gants anders als ontrent de lustpaleizen bedagt zijn, want daer moet alles wat verquikking aen ver moeidheid kan geven bygebragt worden. Doolhoven nog wildbaenen zouden hier niet voegen, maar lomme- reuse watergezigten en berceaux tot een aengenaeme rustgenietinge zijn hier gevoegelyker. Nog staet te letten dat men zig, in het aenleggen van buitenplaetzen door teekeningen niet laet bedriegen, voornamentlijk door zulken die cieraeden en lofwerken vertoonen, gebeurende het veeltijds dat degeenen die op papier wel bevallen in den grond weinig voldoening geven, als alle zodanige doen, die met dunne ranken en bijgevoegde kleinigheden voorkomen. Daarentegen zullen degeenen die uit minder zwieren dog grooter partijen bestaen, van beter werking zijn, schoon ze in de teekeninge zoo behaeglyk niet schijnen. Ook moet men bedenken dat alles in open lucht ver kleint, nogtans meer in eenen ruimen als in eenen be- 22

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 20