goede steenen in steenkalk gemetzeld opdat de regen niet zoude doordringen. Wyders waren deze gebouwen met hooge opgaende boomen beplant, welker lommer hun eene aengenaeme koelte verschafte en voor on- guure stormwinden en quaede luchtdampen dekte. Daerentegen bestaen veele hedendaegse landhuizen uit meer verdiepingen, met dunder en geen gespouwe muuren opgehaelt, waerin groote lichten met groote glazige schuifraamen gestelt zyn, dewelke niet alleen van buiten geen hou te vensters hebben (luiken), maer slegts van binnen met zeer dunne blinden, die het licht naeuwelijks afkeeren, voorzien zijn. Hebbende daer bij open gezigten over lofwerken, terrassen, vijvers en andere onbeplante vlaktens, zoodat ze van kostelijk onderhoud en ongezond zijn, vermids de doordringen de zomerhette en winterkoude, dog vooral de doorslaen- de vogtige muuren aen 's mensen gezondheid en de daer in zijnde meubelen ten uiterste nadeelig en scha delijk zijn. Daer bij komt dat de meeste hedendaegse gebouwen zoo ontijdig en haestig geplaetst worden, dat ze dikwils aen 't vergaen zijn, eer de regte tijd van haer gebruik aenkomt. Gants anders was het oogmerk onzer Voorouders bij het aenleggen van hunne buitenplaetzen. Zij beoogden daer door eene zoete tijdkortinge en stille rust in hunne hooge ouderdom te zullen genieten, te gelijk uitziende om de kosten van het jaerlijkse onderhoud door andere kleine voordeelen te vergoeden. Daerom planten ze vooraf hooge opgaende uitkroonende boomen en na die kragtig begonnen te groeyen wierden de gebouwen aen- gelegt. Tegenwoordig tragt men niets anders dan om alles heerlyk, pragtig en konstig voort te brengen, om het oog van vreemdelingen te voldoen zonder aen kosten en onderhoud, laet staen gemak of inkomen, gedagtig te zijn. Nogtans kan men niet ontkennen dat hooge 19

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 17