Middachten dan ook niet zoekenhet groote midden parterre is wat lomp uitgevallen, vierkant noch duidelijke rechthoekde doorkijk rechts van het kasteel is smal en te langgerekt van indeeling, ter wijl het halfrond aan de andere zijde niet fraai aan sluit bij het gebouw; het kleine voortuintje bij de oranjerie ligt niet midden voor dit aardige bijgebouw tje, maar eenigszins verschoven (blijkens een mede- deeling van den Heer Poortman was het de bedoeling de oranjerie te verlengen), enz. Ondanks al deze „schönheitsfehler" is Middachten een bezoek dubbel en dwars waard. De tuinen worden prachtig onder houden, nergens wordt zooveel werk besteed aan de buxusfiguren der broderievakken. Vele der kleinere hoven, het openluchttheatertje, het zaaibloemen tuintje, het rosarium, dat een door Poortman ontworpen dool hof vervangt, zijn juweeltjes van kleine barok-tuin- ruimten. Bovendien zien wij nog het kunstige metsel werk der nissen in den tuinmuur, met bogen van wig vormig geslepen steentjes, een eeuwenoude beukenheg van ongeveer vijf meter hoogte, en wij raken ondanks alles sterk onder den indruk van het barokpark, zoo als dat op zijn best geweest kan zijn. Waar Poortman meer de vrije hand had, waar hij naar eigen studie het plan kon uitvoeren, is het resul taat overweldigend. Dat was het geval op het Weldam bij Diepenheim, waar helaas, het publiek geen toegang tot de tuinen heeft, zooals op Middachten. Ook op het Weldam (Fig. 69) hebben wij te maken met een mid- deleeuwsch kasteel, vele malen herbouwd, dat na 1672 werd vernieuwd, en omstreeks 1900 met de tuinen werd gerestaureerd, toen de eigenaar van Middachten ook bewoner van het Weldam werd. Bij dezen aanleg werd Poortman niet geremd door een ander ontwerp, alles is er even verzorgd en even schoon van verhoudingen. De voormalige moestuinen aan weerszijden van de in gangspoort herschiep hij tot renaissance-rozen en bloe- 14.2

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 140