pen eene gezonde lucht zouden konnen besmetten. Daer bij komt dat de baldadigheden van het gemeene, zoo digt bij gelegen volk den bezitter veeltijds benadeelen, behalven dat hij, door bezoek van vrienden en ken nissen veel ontrust word. Nogtans behoort men van eene aenzienlijke stad niet al te verre afgelegen te zijn, opdat men in de voordeelen welke zoo groote zamen- wooning van welvarende mensen kan aenbrengen, mag deel hebben, daer onder voornamentlijk begrepen wordt, dat men het overvloedige ten dierste aldaer kan verko pen en het benodigde ten minsten prijze inkopen. Een goede vette vrugtbaere grond, omtrent eene niet al te sterk lopende rivier van zoet water is het verkie- zelijkste, mits dat die binnendijks gelegen en rondom met kanaelen voorzien is, opdat alles ten minsten kosten kan aen- en afgevoert worden. Deze goede wel gelegen grond verkregen hebbende, is het dienstig het lusthuis zodanig te kunnen plaetzen dat hetzelve van de meest waeyende en schadende winden, nogtans een ruim onbelemmert uitzigt behoudende, bevrijd word. Nog is het zeer nuttig en dienstig dat men zoo gelegen is dat men, winter en zomer met wagen en paerden over zand- en kleiwegen tot de stad kan naderen. Nevens dit alles hebben de Ouden eenen goeden buur man met reden zeer hoog geschat. In het algemeen zijn hooge, vlakke waterpas of daer naest bijkomende gronden veel verkiezelyker als laege of schuinse bergagtige, welke laetste, om de afloop van het water niet zoo vrugtbaer zijn. Hoedanig de gelegentheid eens wel geschikten om trek, om denzelven op het oog grooter, ook langer en cierlyker gezigten te doen vertoonen, behoorde te wezen, zal ik hier ter toetse brengen Regt vierkant (volkomen vierkant) is wel de gere- geldste (regelmatigste) grond, maer geenszins de ver- kiezelijkste voor iemand die een vermaekplaets op eenen kleinen grond wil aenleggen en beplanten, want 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 13