ten door lanen en een verhoogden wal met opgaand geboomte." Evenals de herstelling van het gebouw, is ook de res tauratie van het park op zeer kundige wijze geschied, met gevoel voor de verhoudingen van den tijd. De res taurateur van gebouw en park, in beide gevallen even knap, is de architect Van Heeswijk. De derde restauratie, die elk Nederlander behoort te kennen, is het park van Middachten. Van de gran dioze Middachter allee voeren een paar bijna even fraaie zijlanen naar het kasteel en zijn park. Het ge bouw werd tusschen 1695 en 1698 geheel herbouwd, waarschijnlijk door Vennecool uit Amsterdam, wiens naam wij reeds kennen uit de voorrede van de Zege pralende Vecht. Het park zal in dienzelfden tijd, nog even vóór den sterken invloed van le Nótre, wel zijn aangelegd en gemoderniseerd. De vogelvlucht (fig. 67) van den toestand in 1700 is gemaakt door op de mo derne luchtfoto de gegevens van de oude gravures over te brengen, de gravures die verzameld zijn in het boekje van A. van der Laan en H. de Leth Afbeeldingen van het out adellijk huis Middachten op de Veluwe in Gel- derlant. Kasteel en voorhof met bouwhuizen en poortgebouw zijn omgeven door een breede gracht; deze midden partij zet aan met een halfrond van boomen, waar de toegangslanen op uitkomende tuinzalen van het hoofdgebouw zien uit op een groot parterre, bestaande uit twee vierkanten naast elkaar. Daar achter ligt een berceau, in het midden onderbroken, om het uitzicht te openen over een tweeden, kunstig gevormden vijver naar een laan die zich voortzet door de uiterwaarden tot dicht bij den IJsel. Aan weerszijden van dit middenpaneel vinden wij twee zijtuinen, door heggen en muren omsloten, fruit- tuinen doorsneden door berceaux en breede lanen met vijvers en beelden, en eindigend in twee groote dool- 140

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 138