reconstructies. Omstreeks het einde van de vorige eeuw kwam een aantal landgoederen in handen van eige naars die inzagen dat de allure van hun gebouw en de ligging in de omgeving beter gediend waren met een aanleg in den geest van de barok, dan met een land schappelijke entourage. Veel van de kleinere restauraties zijn reeds opge somd Leonard A. Springer verrichtte het goede werk bij Windesheim en Heino, de Voorst en een aantal andere, D. F. Tersteeg restaureerde Amstelrust, thans weer vervallen. Ook een aantal nieuwe barok- en renaissance tuinen ontstondenSpringer schiep, in fraaie verhoudingen, met berceaux, vijvers, beelden, oude inrijpoorten, een koepel en een ouden zonnewijzer de uitmuntende klei ne baroktuinen bij het Rijksmuseum te Amsterdam. De groote bouwmeester Dr H. P. Berlage wijdde zijn laatste krachten aan het maken van een parterre de broderie, vrij naar de oude plannen van de lofwerken op het buiten van Jacob Cats, bij zijn Gemeente museum te 's-Gravenhage. In Haarlem bevat een der binnenplaatsen van het stadhuis een renaissance tuintje, evenals het bin nenplein van het Frans Hals Museum. In Groningen werd enkele jaren geleden een dergelijke restauratie verricht. En bij Loosdrecht bouwde de eigenaar het middeleeuwsche kasteeltje Sypestein weer van den grond af op, en omgaf het met renaissance-tuinvakken. Een viertal grootere restauraties en reconstructies zullen wij uitvoeriger moeten bespreken. De eerste is het park van het Kasteel de Haar te Haarzuilens. Het gebouw is een fantastische schepping van den genialen architect Cuypers, deels zwaar middeleeuwsch, deels verfijnd gotisch, met de meest geraffineerde bouwkun stige details. Het park er omheen had middeleeuwsch kunnen zijn, eenvoudig doch rijk, passend bij den zwaren bouw, zonder streven naar ostentatie. Het is 138

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 136