buitens. De Voorst en Onstein, IJsselvliedt bij Wezep, Beeckestein bij Velsen, Renswoude, Ter Horst, de Eult, Ampsen en de Slangenburg, Biljoen en Bouvigne, Eerde en Kernen, Bakkeveen en Geldrop, de Luchtenburg bij Ulvenhout en Elswoud bij Haarlem bewaren alle in sterke mate de sfeer van het barokpark. Zoeken wij naar onderdeden van den aanleg, dan vinden wij de fonteinen, grotten en beelden op Roosendaal en Fran- kendaal, de loofgangen in de Eult en op Mariëndaal bij Oosterbeek, de groote kanalen naar Fransch voor beeld op Renswoude en de Duckenburg bij Hatert. Voor de fraaiste tuinkoepels moeten wij Vecht en Amstel langsdaar treffen wij ook vele prachtige inrij- hekken aan, die echter bij de Limburgsche kasteeltjes evenmin ontbreken. Eenig idee van een rococoparkje geeft ons het Manpad bij Haarlem. Maar nergens zullen wij ooit ontdekken, wat wij zoo gaarne zouden zieneen 18e eeuwsch buiten in oor- spronkelijken staat, door de eeuwen heen in denzelfden geest onderhouden. Aan het einde van die eeuw was ieder beu van de gedwongenheid, van de gesnoeide boomen en de altijd even bete kijkende beelden, men wenschte de Natuur, en meende die te vinden in rede loos slingerende paden, in vijvers die zich kronkelden als een gepijnigde slang, in boom- en heestergroepen van de bontste samenstelling, in golvende gazons te midden van dit land van vlakke weiden. Men ging dus reorganiseeren, hier meer, daar minderop Rens woude bleef 't bij een enkelen grooten vijver, de Harte- kamp werd geheel gereorganiseerd, evenals Roosendaal. Slechts het huurhuis Zuilestein ontsnapte er grooten- deels aan, evenals een aantal buitens die tijdens het ergste woeden van de mode niet bewoond werden, niet in tel waren of waar de eigenaar der traditie getrouw bleef. Zoodoende zijn wij, om werkelijk ons volledig te kunnen verplaatsen in het oude buiten, aangewezen op 137

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 135