rechthoekige of vierkante eilanden wordt, precies als bij de vermaakplaats, samengebonden door een „lae- ning" tusschen twee slooten, een gordel van opgaand geboomte en laag elzenhout, die in het open jonge land een prachtige beschutting tegen den wind verleent. Bij de Eenhoorn zijn de grachtjes die het terrein indeel den gedeeltelijk verdwenen, maar verderop in de Beemster, bij vele hoeven in Schermer en Purmer, bij Oudorp en vooral in den Heer Hugowaard vinden we de typische erven der heerenboerderijen terug. De boer heeft het voordeel ingezien van een windsingel die door een sloot is omgevende wortels der iepen en elzen kunnen nu den mest uit den moestuin en den boom gaard niet wegsnoepen, en zij werpen minder hinder lijke schaduw op die kweekruimten. Buiten Noord-Holland wordt dit type heerenboer derij-met-laaning zeldzamer, verspreide gevallen treft men aan in de Vechtstreek, bij Achttienhoven en Jut- phaas, in de omgeving van Bodegraven en Alphen slechts in Groningen worden zij weer aangetroffen. In de kop van Noordholland, in de Zijpe, waar de boer derijen dikwijls op lage ruggen van duinzand zijn geplaatst, is de breede windsingel meer algemeen, 't Is daar een eikenwal met een diepe greppel aan binnen- en buitenzijdebij sommige der heerenplaatsen vindt men in de Zijpe ook oude, verwilderde jachtboschjes of sterrenbosschen, zoo karakteristiek, dat de Stichting Het Noordhollandsch Landschap enkele als reservaat heeft aangekocht. In de jonge landaanwinsten, Haarlemmermeer, Prins Alexanderpolder en Zuidplaspolder zou men zijn voor deel hebben kunnen doen met de ervaringen van de Hollandsche heerenboerderij. Men heeft echter het erf in Zuid-Holland en de Haarlemmermeer over het algemeen veel te krap bemeten. Bij de nieuwere Groninger bouwhoeven keert het huis zich af van de schuren. Algemeen is daar een villa, ergens naast of 122

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 120