kennelijk tot stand gekomen omstreeks 1700, want een lange vijver met een komvormige verbreeding halverwege wijst op invloed van het werk van le Nótre in Versailles. En midden tusschen dat alles prijkt 't Huis Almelo, van ouds middelpunt, als eigenaar en rechter, van 't Ambt Almelo, 't Kasteel en park keeren vol verachting de stad den rug toe, de groote laan door de bosschen, die aansluit op voorplein en poort, zet zich kilometers ver voort in de richting van Albergen. In het Twentsche gebied is Almelo het fraaiste voor beeld van het oude, machtige landgoed. Niet minder groot en stoer van opzet is Schoonheeten, tusschen Deventer en Raalte, met prachtig oud geboomte. Vele kleinere zijn, dikwijls als restant bij een boerderij nog wel op te sporen, vooral in de omgeving van de watermolens. Zoo liggen vlak ten zuiden van Hengelo de resten, alleen voor den kenner waarneembaar, van den aanleg bij 't kasteeltje Oele. De bijbehoorende watermolen is echter nog steeds in bedrijf. Verder oostelijk in de provincie treffen wij bij Rijssen de twee gezellige buitens aan, de Oosterhof en de Gremberg, bij Delden 't groote en grootsche Twickel, en in het gebied van Tubbergen, Ootmarsum en de Dinkel weer een serie van kleine buitens, waaronder Sin- graven, bekend door de uitvoerige geschiedschrijving die er over is verschenen en beroemder nog doordat de watermolens van Singraven Meindert Hobbema inspireerden tot eenige van zijn beste schilderstukken. De drie noordelijke provincies zijn betrekkelijk arm aan interessante buitenplaatsen. Groningen kan eigen lijk slechts op enkele bogende Menckemaborg bij Uithuizen, een typisch noordelijk slot met het dubbele zadeldak. De omgeving, met voorplaats en grachten die ook de moeshoven omsluiten, is typisch Nederlandsch, bij de restauratie van den aanleg heeft men zich echter iets te veel laten leiden door Fransche voorbeelden. Het Nederlandsche buiten, vooral ook daar in 't hooge 116

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 114