groote huis en de bouwhuizen zijn vervangen door pen boerderij, waarachter in het weiland nog steeds prijkt wat eens de trots en glorie van de tuinen waseen geweldig oude bruine beuk. In omvang en hoogte doet deze boom nauwelijks onder voor den eeuwenouden eik bij Verwolde, in Laren (G.) hij moet echter veel jonger zijn, want bruine beuken zijn waarschijnlijk pas in de tweede helft van de 18e eeuw hier ingevoerd. Wie het Huis Windesheim bezoekt, kan tevens een blik slaan op de plaats waar in de 18e eeuw het Huis Zuthem verreesnauwelijks een kilometer noorde lijk van het dorp Windesheim. Ook hier is het groote huis gesloopt, doch er is nog wel zooveel van park en lanen over, dat een restauratie geen enkele moeilijk heid zou opleveren. Rondom Zwolle lag, en ligt een vrij groot aantal buitens. Tot de merkwaardigste behoort Boschwij k, een klein rococoparkje (zeldzaam in zijn soort) aan het einde van de Zalner Allee, waar jammer genoeg op verkeerde punten een paar moderne villatjes in het bosch zijn gebouwd. Wie zijn speurzin wil oefenen, en tevens wil genie ten van een schoon landschap, zwerve langs het Zwarte water en zoeke de parken op van 't Huis Arnichem, 't Huis den Doorn en 't Huis te Haerst. Langs de Vecht treffen wij weder een rij kasteelen en kasteeltjes aan met de bijbehoorende lanen en boschblokken in ouden geestRechteren bij Dalfsen, Hessem en Vilsteren bij Vilsteren, 't Laar en 't Huis Eerde bij Ommen, vooral 't laatste met een typisch 18e eeuwschen aanleg. Veel minder bekend, doordat zij in de broeklanden, verder van de rivier liggen, zijn Hohenhorst en Aalshorst, met fraaie vijverpar tijen en zwaar geboomte. In nog opener en lager landschap, ten noorden van de Vecht niet ver van Zwolle vormt De Bese een goed voorbeeld van de combinatie van ontginning en buitenplaatsaanleg, 1 r5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 113