Nyhof, Nyenhuis, 't Weldam en 't huis Diepenheim. 't Weldam zal in een volgend hoofdstuk worden be sproken als een der beste restauraties in Nederland, zoo niet de beste. Het Huis Diepenheim is merkwaardig door de oer oude dubbele gracht die het omgeeft, een overblijfsel van den middeleeuwschen toestand. Niet ver van den IJsel, in Salland, ligt weer een groep bijeen, Nieuw Rande, Kranekamp, De Haere, Boxbergen, Spijkerbosch en 't Kasteel Hoenlo, bij Wijhe De Gelder, Hagenvoorde en Nyenhuis, en ten slotte het Huis Windesheim, waar de siertuinen in ouden geest zijn aangelegd door den tuinarchitect Leonard A. Springer. Nieuw Rande is een landschappelijk park uit de 19e eeuw bij een paar kolken en plassen, doch vlak ten noorden ervan ontdekken wij het voormalige Huis te Rande, met prachtige eiken-alleeënhet binnen- park is ingenomen door een kweekerij, en een verve lende burgermanswoning staat vóór de hoofdlaan tusschen de vroegere bouwhuizen. De omgeving van Kasteel Hoenlo toont welk een groote rol de monumentale parkaanleg speelt in het omgevende landschap, wat ook bij De Gelder in Wijhe opvalt, zelfs van den trein uit. Dit laatste buiten, waar nooit een huis op verrees, is een jonge aanplant in ouden stijl, goed van verhoudingen en royaal van opzet. Bij het liefelijke Nyenhuis, met een fraai vroeg- barok hoofdgebouw en een volkomen bijpassend park je ligt iets zuidelijker het vroeger zeer groote buiten De Velner. Van de Sallandsche Wetering voert een dubbelrijige eikenlaan meer dan anderhalven kilome ter ver door de weilanden en boschjes naar het bin- nenpark. De laningen en hun slooten zijn aanwezig, de ter- reinindeeling is duidelijk terug te vinden, doch het 114

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 112