Ruurlo en Twickel, Verwolde, Eerde en Rechteren zijn in de 19e eeuw sterk gewijzigd. Verwolde is belang rijk om zijn zwaren eik, een der oudste en gaafste van het land, met een stamomtrek van meer dan zeven meter. Twickel bij Delden, waar Petzold de bijl heeft gehanteerd, toont ons hoe de oude lanen grootendeels werden gehakt, en hier en daar een groep werd ge spaard, om de breede ruimten met gekartelden rand te verkrijgen die het Engelsche park eischte. In het binnenpark treffen wij hier en daar nog plekken aan die ons aan den ouden toestand herinneren, zooals bij de oranjerie (fig. 56). De statigheid van den ouden aanleg is goed bewaard bij de ruïne van Nettelhorst, ten oosten van Lochem, en vooral bij Ampsen, tusschen Lochem en Larendie twee herinneren ons aan De Voorst, dat reeds is be sproken. Een zuidelijker route is te maken in de omgeving van den Ouden IJsel, langs het kasteel Wisch, weinig monu mentaal doordat het gebouwencomplex ouder is dan de omgevende aanleg, Schuilenburg met zijn vele mooie jonge aanplantingen, de Slangenburg die zeker niet onder doet als 18e eeuwsche aanleg voor Amp sen, het kleine Engbergen tegen de Duitsche grens, Landfort dat als een grensvesting van geboomte een eiland is in 't omgevende open land, met een goede 18e eeuwsche hoofdindeeling. Keerpunt is dan 't Kasteel Bergh, op den heuvel gelegen, met zijn plantage in 't lage land. Hier hebben wij een aardig voorbeeld van de voorliefde van den baroktijd voor een „richtpunt" in de as van den aanleg. Richtpunt voor Bergh is 't torentje van Hoch Elten over de grens, dat eveneens richtpunt is voor den groot- schen aanleg, aan de overzijde van den Rijn, bij het oude Oranje-slot te Cleef Als kasteel is Bergh natuurlijk zeer oud, tenminste uit de 13e eeuw, maar de „plantage" is waarschijnlijk 112

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 110