rijkte, herbouwd, gemoderniseerd en van nieuwe par ken voorzien. Blijven wij eerst even in 't gebied van de groote rivieren, dan bezit Schouwen het deftige parkje van 't slot Haamstede en 't kleine kasteeltje Moermont, met een aanleg die, ondanks zijn regelmatigheid, volkomen aan de ligging van het terrein is aangepast. De Wal- t chersche geestgrond prijkt tusschen Westkapelle en Domburg met een rij kleine buitens, Westhove en Duinbeek, Berkenbosch en Zeeduin, meerendeels als landschappelijken aanleg uit de 19e eeuw (zie fig. 2 op pag. 9), behalve Berkenbosch, dat nog de typisch 18e eeuwsche indeeling vertoont. Oudere en nieuwere toe standen van 't park bij Kasteel ter Hooge tusschen Koudekerke en Vlissingen vindt men in 't meerge noemde boekje van Leonard A. Springer. Tusschen de rivieren, op de klei, ligt natuurlijk een lange reeks oude kasteelen, enkele nog met goede par ken. 't Begint op IJselmonde met 't statige huis Den Donck, bij Bolnesdan slaan wij een stuk overin het land van Altena ligt het kasteeltje van Dussen, dat nu wordt gerestaureerd, met een kleinen 17e eeuwschen aanleg binnen een dubbel grachtenstelsel. Hoogerop zijn Waardenburg, Ophemert, Zoelen, Herveld en Oosterhout omgeven door bosschages, lanen en boomgaarden, dikwijls is 't meer overblijfsel van een park tusschen de boerderijen dan een goede aanleg. Hemmen is beter, daar verrijst het kasteel op een terp binnen een prachtige boomgroep, weerspie gelt zich in een grooten vijver en ziet vèr het land in door een breede „gezichtslaan". Voorbij den weg Arn hemNijmegen zijn 't weer meerendeels kleine resten die wij aantreffen, bij Ressen en Bemmel, Haalderen en de Doornenburg. Ook in 't land van Maas en Waal is 't meerendeels vervallen grootheid, zeer schilder achtig, maar weinig instructief, bij Horsen, Hemen en Wychen. 109

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 107