De grotten vormden het benedenste terras van dezen aanleg, die een van de weinige gevallen in Nederland vormt, waar Italiaansche voorbeelden werden gevolgd en, door de hoogteverschillen, gevolgd konden worden. Rondom Arnhem treffen wij verder in hoofdzaak 19e eeuwsche buitens aan, op de hoogere gronden, sommige nog met vijvers en beken. Sonsbeek, Zijpen- daal, Warnsborn en de Duno zijn goede voorbeelden in vergelijking met de oudere buitens treft ons de voor liefde voor breede panorama's. De barok zocht nog naar beslotenheid, verlevendigd door enkele verre uit zichten op bepaalde lichtpunten. Mariëndaal, tusschen Arnhem en Oosterbeek is reeds genoemd om zijn goed geconserveerde beuken loof gangen. Het buitentje is helaas doorsneden door den hoofdweg en door een hooge spoorbaan, zoodat van het oorspronkelijke ensemble niet veel over is. In Nederland binnen de rivieren Rijn, Lek en IJssel valt, zooals uit deze hoofdstukken blijkt, reeds zeer veel te zien en te leeren van de oudste, oude en meer mo derne buitens en groote tuinen. De buitens van de andere deelen van het land zullen in het volgende hoofdstuk minder uitvoerig worden besproken. Twente en de Achterhoek verdienen natuurlijk allereerst de aandacht, want daar ligt onze bekende kasteelenroute. Brabant, Midden- en Zuid-Limburg zijn ook zeer rijk aan bezienswaardigheden op dit gebied, toch zullen daar slechts enkele van de beste worden genoemd. De hoofdschotel van ons boekje vormen nu eenmaal de buitens uit onzen gouden eeuwen, en niet de parken en tuinen van de oeroude kasteelen. 107

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 105