voudig hek - goede diensten bewijzen. Vooral in dien in den loop der jaren dergelijke hagen haar aanvankelijke strakheid verliezen, vormt dit een zeer bevredigende oplossing, welke een aangename lan delijke beslotenheid geeft. Zooals reeds is opgemerkt met betrekking tot de hagen in het belang van het verkeer, moet het aan brengen er van niet worden overdreven, omdat hagen geregeld onderhoud vergen. Bovendien werkt een dergelijke scheiding door haar hoogte toch min of meer afsluitend, wat niet bevorderlijk is aan het verkrijgen van een geleidelijken overgang. Tot dusver hebben wij de begrenzing van den weg nog slechts in engeren zin beschouwd. Wordt het begrip echter ruimer genomen, dan valt hieronder ook alles, wat onmiddellijk buiten de grens voorkomt en van den weg af wordt waargenomen. Sterk storend voor de schoonheid van den weg is ongetwijfeld het euvel van lintbebouwing. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat dit probleem reeds herhaaldelijk en in den breede is behandeld. Het is dan ook voor velen wellicht een afgezaagd onder werp, doch met dit euvel is het helaas allerminst zoo gesteld, dat daaraan kan worden voorbijgegaan, als of het een probleem zou zijn, dat reeds volledig is opgelost. Het verschijnsel der lintbebouwing heeft reeds lang bestaan, doch het is vrij plotseling acuut geworden en het houdt gelijken tred met de uit breiding van de verkeersmogelijkheden, die zich in een ongekend snel tempo ontwikkelden. Het begrip lintbebouwing dagteekent pas uit de laatste 15 jaar. Het is intusschen zoo algemeen geworden, dat niemand meer een omschrijving van noode heeft. De bezwaren tegen de lintbebouwing zijn van stede bouwkundigen en economischen aard, terwijl ook het verkeer er bij is betrokken, als ook het behoud van ons landschappelijk schoon. Met dit laatste zullen wij 84

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 97