genaam aandoen. Het is dringend gewenscht voor dit soort palen, indien daaraan om technische redenen de voorkeur moet worden gegeven, naar een oplossing te zoeken, die wat vorm en kleur betreft, aesthetische gevoelens beter bevredigt dan de tot dusver veelal gebruikelijke typen. Is het noodzakelijk de hekken op een in het oog vallende plaats aan te brengen, dan kan reeds met een spaarzame beplanting van enkele struiken of een enkelen boom worden bereikt, dat het oog niet meer uitsluitend wordt gevestigd op de talrijke palen met prikkeldraad. In terreinen, waar het grondgebruik geen afscheiding noodig maakt, zooals in bosch-, heide- of bouwland streken, kan dikwijls worden volstaan met een een voudige greppel, welke het water bij sterken regen val opvangt en voldoende is om de eigendomsgrens aan te duiden. Hoe minder deze grens echter in het oog springt, des te gunstiger is dat voor het verkrij gen van een harmonisch verband tusschen den weg en het omgevende landschap. Voor een goede aanpassing van den weg bij zijn omgeving is het van belang, dat de bermen ook wat hun vorm en begroeiing betreft geleidelijk overgaan naar het naast den weg gelegen landschap. Een onevenredig breede of diepe greppel met aan weers zijden strakke taluds zal dan ook storend werken. In ieder geval is het dan wenschelijk, dat althans het buitenste talud bij de gesteldheid van het buiten den weg gelegen terrein aansluit, zoowel wat vorm als begroeiing betreft. Het is geenszins noodig, dat de grens van den weg een storende scheiding te weeg brengt. Loopt de weg over de kruin van een dijk, waarvan de taluds niet tot den weg behooren en een scheiding door middel van slooten niet mogelijk is, dan kan een haag al of niet in combinatie met een een- 83

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 96