Is het hek er eenmaal en er wordt ontdekt, dat het toch wel al te zeer ontsierend werkt, dan ontstaat als van zelf de behoefte, te trachten door beplanting de wond eenigermate te heelen. In dergelijke gevallen kan de haag een goede uitkomst geven. Ook deze hagen dienen echter een goed in het landschap pas send karakter te dragen. De groenblijvende liguster, die als haagbeplanting sterk in trek is gekomen, past in den regel slecht voor dit doel. Een meidoorn- of beukenhaag verdient meestal verre de voorkeur. Heeft men tot het aanbrengen van beplanting of een haag besloten, dan gaat de oorspronkelijke kosten berekening, welke tot het maken van het hek deed besluiten, zeker niet meer op. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren, dat voor het aanbrengen van maskeerende beplantingen ruimte noodig is, ter wijl veelal de keuze op een hek is gevallen om den grondaankoop te beperken. De bermslooten kunnen dikwijls dienstbaar worden gemaakt aan waterberging of waterloozing, zoodat het niet noodig is, deze uitsluitend als scheiding te be schouwen. Het zou zeker dienstig zijn, hek en sloot eens uit geldelijk oogpunt met elkaar te vergelijken, waarbij vooral ook de kosten van het onderhoud van beide in aanmerking moeten worden genomen. Op hoogere gronden is de sloot als scheiding, indien deze vee zou moeten keeren, niet mogelijk en niet doelmatig; een sloot zou daar den vorm van een kanaal moeten hebben om ook in drogen tijd vol doende water te kunnen houden. In dergelijke geval len zijn hekken onontbeerlijk. Het is dan echter van veel belang, dat dergelijke hekken een eenvoudig ka rakter dragen en dat ze niet het aanzien hebben van draadversperringen, zooals bv. het geval is als de hek ken onnoodig hoog worden gemaakt en overvloedig van draden worden voorzien. Vooral kunnen beton- palen door hun vorm en kleur in hooge mate onaan- 82

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 95