HOOFDSTUK I. EEN EN ANDER OVER DE GESCHIEDENIS. De weg vervult in onze samenleving een hoogst belangrijke functie. Dit is van oudsher reeds het geval, hoewel de beteekenis van de wegen voortdurend aan wijzigingen onderhevig is geweest. Het is dienstig, in dit verband een en ander van de geschiedenis onzer wegen in herinnering te brengen. Interessante gege vens heeft Ir. H. C. E. Bongaerts verwerkt in zijn voordracht bij de opening van het ie Nederlandsche Wegen-Congres, dat in September 1920 te 's-Graven- hage werd gehouden. Ook andere inleiders op dit con gres hebben in hun beschouwingen de historie der wegen betrokken. In 1859 gaf J. A. J. Baron Sloet een overzicht van de wegen op de Veluwe, terwijl in Bijdragen en Mededeelingen Gelre no. 43 van 1940 een opstel voorkomt over „Oude wegen op de Velu we" van de hand van Dr. F. Leijden. Hierin komen verschillende gegevens voor, die licht werpen op de geschiedenis van het wegennet in dit gewest. Verschillende omstandigheden hebben de behoefte aan wegen in het leven geroepen. Steeds was echter doelhet scheppen van nieuwe - of verbetering van bestaande verbindingen tusschen nederzettingen, ge westen, landen. Naarmate het verkeer zich ontwik kelde veranderden ook de eischen, welke aan de wegen moesten worden gesteld wat hun draagvermo gen, breedte, richting en tracé betreft. Geleidelijk zien wij dan ook de wegen, in het bijzonder de doorgaande hoofdwegen, van karakter veranderen. Ook thans geldt dit nog. We kunnen in dit verband dan ook het best spreken van een groeiproces. Uit de historie zijn de oude Romeinsche heirbanen 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 8