overgelatenze bevinden zich niet onder de natuur lijkste omstandigheden, terwijl bovendien het weg- belang eischt, dat op de kroonontwikkeling invloed wordt geoefend. De kennis omtrent snoeien laat echter dikwijls te wenschen over. Maar al te dikwijls wordt het als een uiterst gemakkelijk werk beschouwd, dat zoo eenvoudig is, dat het vrijwel aan iederen arbeider, die buitenwerk verricht, kan worden opgedragen. Dit is echter een onjuiste zienswijze. Snoeien vereischt een goede kennis van de ontwikke ling van den kroonvorm en de eigenschappen van den boom. Men krijgt echter dikwijls den indruk, dat de overtuiging heerscht, dat de deugdelijkheid van het snoeien valt af te meten aan de hoeveelheid takken, die bij het snoeien wordt verwijderd. Dit nu is aller minst het geval. Snoeien moet dan ook alleen worden toevertrouwd aan personen, die met dit werk vol komen op de hoogte zijn en de groeieigenschappen van de te snoeien boomen volledig kennen. Naar gelang de boomen zich ontwikkelen moet de snoei worden herhaald. Hoe krachtiger de groei is en hoe sneller een soort zich ontwikkelt, des te meer zal tijdige snoei van belang zijn. Daarbij moet aan een geregeld terugkeerenden beperkten snoei de voorkeur worden gegeven boven een sterker ingrijpen, dat noo- dig wordt, indien tijdig snoeien wordt nagelaten. Snoeien is een onderhoudsmaatregel, welke in het bijzonder in de jeugd plaats moet vinden. Vandaar, dat het zoo belangrijk is, dat het op de juiste wijze geschiedt. Is de boomvorm eenmaal door verkeerd snoeien bedorven, dan is het. uiterst moeilijk, de ge maakte fout te herstellen. Oudere boomen hebben in den regel geen snoei meer van noode, behoudens het verwijderen van dood hout, dat zich in gesloten lanen in het bijzonder aan de binnenzijde vormt, ten gevolge van lichtgebrek bij toenemende sluiting van het kronendak. In het algemeen kan worden gezegd, 77

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 88