HOOFDSTUK VII LANDELIJKE WEGEN. Niet alleen de groote wegen zijn waard, dat wordt geijverd voor een goede in het landschap passende aankleeding er van. Ook eenvoudige landelijke wegen, waaronder niet alleen moeten worden verstaan de wegen van meer plaatselijk belang, maar ook de zandwegen, rijwielpaden en voetpaden, zijn van be- teekenisvoor het landschapsschoon dikwijls zelfs nog meer dan de groote wegen. Het aantal en de lengte er van zijn stellig eenige malen grooter dan die van het net der groote wegen. Bovendien brengen deze soorten van wegen ons in den regel nader tot en in het bijzonder in het landschap. Voor den toerist te voet of per rijwiel en den natuur liefhebber bieden de groote verkeerswegen door de haastige, onrustige sfeer van snelheid en gejaagdheid in het algemeen weinig aantrekkelijks. Wie zich één wil voelen met de natuur kan het niet stellen buiten deze landelijke wegen, welke zoo'n fraaie eenheid kunnen vormen met het omringende landschap. Vele van de landelijke wegen zijn als van zelf ge groeid en, al naar het landschap daartoe aanleiding gaf, gevormd. Tal van landelijke wegen dagteekenen uit lang vervlogen tijden. Aanvankelijk waren het verbindingen tusschen nederzettingen, later tusschen de dorpen. Andere wegen waren in hun tijd handels wegen, zooals de reeds eerder vermelde Hessenwegen. Daarnaast waren het de wegen, die naar gemeen schappelijke weiden voerden van uit de neder zettingen. Langs de oude schaapsdriften werden de kudden naar de heidevelden geleid. In sommige streken komen speciale kerkepaden voor, die door 69

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 80