zij verschillenden soorten een goede nestgelegenheid, maar ook kunnen ze door hun zaden of bessen er toe bijdragen, dat voedsel beschikbaar komt en dan veel al in tijden van het jaar, dat dit schaarsch is of begint te worden. In dit opzicht zijn bv. van beteeke- nisels, vlier, meidoorn, lijsterbes, vogelkers e.d. In sommige gevallen kunnen struiken goede diensten bewijzen door minder fraaie elementen in het land schap aan het oog te onttrekken of kunnen zij althans de aandacht, die deze onwillekeurig opeischen, eenigermate afleiden. Het is merkwaardig, wat in dit opzicht met slechts enkele struiken of enkele boomen naar gelang van den aard of omvang van derge lijke, het landschapsbeeld storende obstakels valt te bereiken. Reeds een spaarzame beplanting kan veel van de schrilheid van een minder fraai hek, schuurtje of huis wegnemen. De luwte, welke struiken geven, kan voor wielrijders belangrijk zijn, vooral langs sterk aan den wind bloot gestelde wegen. In het bijzonder is dit van belang langs wegen, waar een druk wielrijdersverkeer plaats vindt, dat in hoofdzaak een zakelijk karakter draagt en niet tot het toeristisch verkeer valt te rekenen. Betreft het wegen voor gemengd verkeer of afzonder lijke rijwielpaden langs doorgaande hoofdwegen, dan kunnen de struiken, welke voor het rijwielverkeer uiterst nuttig zijn, het uitzicht belemmeren van het autoverkeer, dat op luwte geen bijzonderen prijs stelt. In zoo'n geval zijn de belangen van wielrijder en automobilist dus tegenstrijdig. Aan welke van de belangen de voorrang moet worden verleend, zal voor ieder geval afzonderlijk moeten worden beoordeeld. Struiken kunnen ook van nut zijn als scheiding van rijwielverkeer en motorverkeer. Voor een wielrijder is het niet aangenaam, dicht bij een weg met druk snelverkeer te rijden, al bevindt hij zich ook op een afzonderlijk rijwielpad. Het herhaaldelijk voorbij flit- 60

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 67